Trenuj swój umysł tak, jak trenujesz swoje ciało.

Trenuj swój umysł tak, jak trenujesz swoje ciało.

Twój umysł będzie stawał się silniejszy tylko wtedy, gdy będziesz podchodził do niego, tak jak podchodzisz do trenowania swojej kondycji.

Jeśli zapytalibyście sportowców i trenerów: jak ważny jest umysł dla sukcesu sportowego, to pewnie z kilkoma wyjątkami, odpowiedź brzmiałaby: że umysł jest tak samo ważny albo nawet ważniejszy, niż fizyczna i techniczna strona sportu. Z pewnością wszystkie elementy są ważne, ale ja z racji mojej pracy zgodzę się, że głowa sportowca jest kluczowym elementem. Często ten element układanki jest zaniedbywany. A szkoda.

Jeśli zapytalibyście tych samych sportowców i trenerów, ile czasu i energii poświęcają na przygotowanie psychiczne, to powiedzieliby, że niewiele, a przynajmniej nie tyle, ile powinni. Co więcej, wszelkie próby wykonywania treningu mentalnego są zazwyczaj rozproszone, prowadzone niekonsekwentnie i w większości przypadków odłączone od innych aspektów rozwoju sportowców.

Zadajmy więc sobie pytanie: dlaczego trening mentalny nie jest traktowany tak samo jak trening fizyczny i techniczny w sporcie? A nawet zaryzykowałabym stwierdzenie, że trening mentalny jest traktowany z przymrużeniem oka?

W dzisiejszym sporcie mamy dowody na to, że w najważniejszych zawodach wygrywają zawodnicy z poukładanymi głowami. I podczas gdy, na wszystkich poziomach uprawiania sportu, każdy klub sportowy ma pełnoetatowych trenerów technicznych, to w większości brakuje psychologów sportu lub trenerów mentalnych. Co więcej jeśli już trening mentalny pojawi się w przygotowaniach drużyny, to jest często traktowany po macoszemu, albo jako mniej istotny element.

Bardzo czekam na ten moment, kiedy prezesowie klubów, wszyscy bez wyjątków, dojdą do wniosku, że pieniądze wydane na mentalne przygotowanie swoich sportowców, to najlepiej wydane pieniądze w klubie. Coraz więcej naszych mistrzów, decyduje się na indywidualną pracę ze specjalistami i bardzo dobrze na tym wychodzą. Zdobywają medale, miejsca w czołówkach rankingów i spokojniej żyją i trenują, ponieważ trening mentalny pomaga, nie tylko w sporcie, ale również w życiu codziennym.

Dodaj komentarz